Wykorzystanie pożytku rzepakowego

Jeśli w okolicy stacjonowania naszej pasieki są duże obszary uprawy rzepaku lub myślimy o wędrówce powinniśmy zrobić wszystko by ten wczesny pożytek należycie wykorzystać. By rodziny zebrały duże ilości miodu muszą być do tego należycie przygotowane. Odpowiednie zabiegi prowadzimy już w końcu lata poprzedzającego roku. Rodziny pszczele przez cały sezon powinny być silne. Aby to osiągnąć podkarmianie jesienne i dokarmianie syropem należy przeprowadzać we właściwym czasie, odpowiednią ilością syropu. Najlepszą porą ku temu jest koniec lipca i sierpień. Dajemy rodzinom duże dawki 2,5-3 litrowe pięcio- lub sześciokrotnie, z przerwami. Wtedy syrop przerabiają pszczoły stare, które przed zimą i tak zginą. Każda rodzina powinna dostać 10-12 kg cukru, przy własnych zapasach miodu 4-6 kg. Liczymy, że do tego zbiorą około 2 kg z kwiatów roślin nektarujących w tym czasie. Zimowe gniazdo układamy już w końcu sierpnia najpóźniej w pierwszych dniach września. Zimujemy rodziny na 10-12 plastrach warszawskich zwykłych.

Wiosną pszczół nie podkarmiamy , mają dość pokarmu przygotowanego jesienią. Oszczędzamy je w ten sposób. Wiosną, w dobrych warunkach , szybko dochodzą do siły. Na czas zakwitania rzepaku ule są pełne pszczół. Rodziny mają całą armię zbieraczek gotową do pozyskiwania nektaru i pyłku. Po trzech dniach kwitnienia rzepaku dajemy nadstawki. Pszczoły natychmiast je zagospodarowują. W rodzinie utrzymuje się nastrój roboczy. Po upływie 12-14 dni plastry nadstawowe oraz plastry w miodni bocznej są ładnie zalane, w większości poszyte i powinniśmy przystąpić do wirowania miodu. Pamiętajmy aby w ulu zawsze były wolne komórki do skllladania nektaru i pyłku. Częste odwirowywanie jest korzystne dla zbioru miodu rzepakowego. Miód ten szybko krystalizuje nawet w plastrach, miodobranie z rzepaku należy przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie i to zarówno z nadstawek jak i miodni bocznej. W tym czasie należy często wstawiać ramki z węzą do gniazda jak też 2-3 do nadstawki. Odbudowa węzy przebiega niezwykle szybko . Przy dobrej pogodzie pszczoły mają zatrudnienie i rójka w tym czasie raczej nie występuje.

Tak prowadzone rodziny wykorzystują też dobrze pożytki następne, z akacji i lipy. Reasumując – zasadniczą rzeczą są duże zapasy dane w sierpniu (nie później !), odnowienie gniazd przez poddawanie ramek z węzą w okresie wziątku oraz duża ilość wolnych komórek do składania nektaru.

Gdyby pod koniec pożytku rzepakowego rodzina weszła w nastrój rojowy o czym poinformuje nas budowa plasterka w ramce pracy, należy zrobić odkład ze starą matką. Rodzinie dajemy młodą matkę. W ten sposób nie dopuścimy do wyrojenia się rodziny i uchronimy się od poniesienia strat w zbiorze miodu także z późniejszych pożytków.

Bogdan Piekarz

Zapraszamy na forum dyskusyjne pszczelarzy: http://kolo-pszczelarzy.iq24.pl/