BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY PSZCZELARZA.

Praca w pasiece z pszczołami wymaga zachowania pewnych zasad higieny, wiążących się także z bezpieczeństwem pszczelarza, ewentualnie osób towarzyszących.
Pszczoły nie znoszą ostrych zapachów, np. alkoholu, silnie perfumowanych środków kosmetycznych czy też samych perfum. Szczególnie są wrażliwe na zapach końskiego potu.
Aby uniknąć dodatkowego rozdrażnienia pszczół przykrymi zapachami, przed przystąpieniem do pracy w pasiece, musimy pamiętać o umyciu się i założeniu odzieży ochronnej. Pracując przy pszczołach nie używamy pachnącego mydła a ręce dodatkowo opłukujemy wodą z dodatkiem octu
(1 łyżka 10% octu na 1 l wody). Odzież ochronna , używana w pasiece, powinna być czysta, najlepiej w jasnych pastelowych kolorach. Ciemny kolor ubrania drażni pszczoły. Nie lubią one też materiałów kosmatych i puszystych. Po pracy z pszczołami chory mina zgnilec złośliwy czy kiślicę, musi być odkażona przez gotowanie w roztworach środków piorących. Dlatego najodpowiedniejsza jest odzież lniana lub bawełniana. Obuwie używane do pracy w pasiece powinno służyć wyłącznie do tego celu. W pasiece zapowietrzonej powinniśmy używać obuwia gumowego, które odkażamy 1% roztworem ługu sodowego. Gdy używamy rękawic to tylko gumowych ze względu na łatwość ich oczyszczania i odkażania. Myjemy je denaturatem, który zmywa też resztki kitu i wosku a także ma właściwości odkażające. Jeśli używaliśmy rękawic lateksowych trzeba je po prostu spalić. Po przeglądzie zdrowych rodzin wystarcza staranne umycie rąk. Po przeglądach w pasiece zapowietrzałej obowiązkowe jest odkażanie rąk, rękawic, gumowego obuwia a także przyborów – dłuta, widelca, noża i innych. Takie odkażanie przeprowadzamy po dokonaniu przeglądu każdej rodziny.
Podczas pracy w pasiece głowę zabezpieczamy kapeluszem z siatką. Chronimy się w ten sposób od wplątywania się pszczół we włosy oraz unikamy nieprzyjemnych użądleń w nos czy ucho. Każda siatka pszczelarska powinna być czysta, często prana, jasnego płótna (kolor), ale woal musi być ciemny gdyż inaczej nie będzie możliwe odróżnianie szczegółów na plastrze wewnątrz komórek. Ubranie nie powinno krępować ruchów a jednocześnie stanowić osłonę przed pożądleniem.

BOGDAN PIEKARZ

Zapraszamy na forum dyskusyjne pszczelarzy: http://kolo-pszczelarzy.iq24.pl/