Prowadzenie rodzin pszczelich w obecności warrozy.

Kwiecień

Od  czasu zakwitania agrestu podaję rodzinom syrop 1:1 z olejkiem anyżowym lub eukaliptusowym.

4 razy co 4 dni daję 200 ml syropu. Na 1 l syropu daję 1 g /42 krople/ olejku rozpuszczonego w łyżce alkoholu.

 Kwiecień – połowa lipca.

Usuwanie zasklepionego czerwiu trutowego z ramek pracy. Kontrola co tydzień. Po wybudowaniu plasterka i zaczerwieniu go przez matkę przenosimy go do miodni, gdzie służy jako pułapka roztoczy Varroa destructor. Do rodni dajemy nową górną beleczkę do ramki pracy. W rodzinie znajdują się dwie ramki pracy – jedna w rodni a druga w miodni. Przy następnej kontroli zasklepiony już czerw trutowy z miodni usuwamy a w jego miejsce dajemy świeżo wybudowany i zaczerwiony plasterek z rodni, dając w jego miejsce nową beleczkę. Tak usuwamy roztocza do momentu zaprzestania budowy trutowej w ramce pracy. Dodatkowo ramka pracy pozwala nam odczytać zachowanie się pszczół  na najbliższy okres.

 Maj – czerwiec.

Gdy silne rodziny weszły w nastrój rojowy wykonujemy z nich odkłady. To pozwala nam na odmłodzenie pasieki, prowadzenie wczesnej walki z warrozą, zapobiegać rójce oraz ewentualne powiększanie pasieki.

Do pustego ula dajemy plaster z pierzgą, dwa plastry z miodem, 3-4 plastry z zasklepionym czerwiem i obsiadającymi pszczołami „na czarno”. Dodatkowo możemy zmieść młode pszczoły z trzech plastrów z otwartym czerwiem. Uzupełniamy gniazdo ramkami z węzą lub jasnymi, najlepiej świeżo odbudowanymi plastrami. Dajemy matkę lub matecznik tuż przed wygryzieniem. Przez dwa tygodnie z plastrów zasklepionego czerwiu wygryzają się robotnice, które obsiadają 6-8 plastrów. Tak wykonane odkłady po 14 dniach muszą otrzymać dodatkowo 6-8 plastrów. W takich odkładach jedna karmicielka opiekuje się 2-3 larwami, a później 2-3 pszczoły karmią 1 larwę. Duża powierzchnia gniazda umożliwia dobry rozwój całej rodziny. A tylko silna rodzina zapewnia w sierpniu matkom składanie maksymalnej liczby jaj, niezbędnej do przygotowania odpowiedniej liczby pszczół do zimowli. Wcześnie wykonane odkłady są w stanie osiągnąć siłę gwarantującą dobre przezimowanie a tym samym obfite zbiory wczesnego miodu w przyszłym roku.

Przy braku pożytku odkładom od razu podajemy syrop. Do dobrego czerwienia matki potrzebują minimum  4-5 kg pokarmu węglowodanowego.

Po dwóch tygodniach od utworzenia odkładów , czerw się wygryzie, i przystępujemy do zwalczania warrozy stosując oprysk kwasem mlekowym

Bogdan Piekarz

Zapraszamy na forum dyskusyjne pszczelarzy: http://kolo-pszczelarzy.iq24.pl/

Jeden komentarz do “Prowadzenie rodzin pszczelich w obecności warrozy.

  1. Super strona, tak jak ta storozwna przez Tomka Miodka. Liczę na dalszy jej rozwf3j. Moim marzeniem jest aby powstała w polskim Internecie stona instruktażowa, ktf3ra omawiała by podstawy zakładania i utrzymania pasieki. Brakuje takich informacji. Wielu ludzi takich jak ja nie ma dostępu do wiedzy, mimo że mf3j dziadek miał kilka uli to byłem zbyt mały aby przejąć od niego tą wiedzę. Teraz bardzo chciałbym mieć kilka pni koło domu

Możliwość komentowania została wyłączona.