Inne nazwy: podróżnik pospolity, podróżnik błękitny, podróżnik polny, cykoria zwyczajna, cykoria dzika.
Wydajność miodowa: 40 kg/ha, dostarcza również pyłku. Zaliczana jest do dobrych roślin miododajnych i jest chętnie odwiedzana przez pszczoły.
Kwitnienie: lipiec- sierpień (czasem aż do września)
Opis: Roślina trwała (bylina) z rodziny astrowatych, cała szorstko owłosiona. Łodyga dorasta do 100-120cm. Cykoria rośnie na glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych. Spotyka się ją na brzegach pól, przydrożach, miedzach, pastwiskach i nieużytkach. Koszyczki kwiatowe są stale zwrócone do słońca, a po południu zamykają się i wtedy nie mogą już być odwiedzane przez pszczoły.
Uprawa: Najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne. Podłoże może być dowolne, jednak optymalnie jest sadzić cykorię w ziemi zasadowej i lekkiej. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona. Wysiewamy je w środku lata (lipiec), a po kilkunastu dniach możemy spodziewać się wschodzenia. Rośliny należy przerzedzić i pozostawić tylko najładniejsze okazy. Pozwoli to na prawidłowy rozwój pozostałych bylin. Po przekwitnięciu ucinamy pędy kwiatowe, by nie obciążać zbytnio rośliny. Jeżeli hodujemy cykorię tylko dla ich korzeni, nie powinno pozwolić się jej na kwitnienie, gdyż spowalnia to rozwój systemu korzeniowego. Nasiona, które możemy przeznaczyć do wysiewu w latach następnych, zbieramy po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty oraz liście zbieramy latem. Korzenie wykopujemy, gdy jest taka potrzeba, ale nie ruszamy roślinek zbyt małych. (źródło: www.swiatkwiatow.pl)
Linki z informacjami o tej roślinie:
http://www.swiatkwiatow.pl/cykoria-cykoria-podroznik-id615.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykoria_podr%C3%B3%C5%BCnik