Dalia zmienna pojedyncza / Dahlia pinnata CAV.

Dalia zmienna pojedyńcza1.jpg

Dalia zmienna pojedyńcza1

Wydajność miodowa:  180 kg/ha

Kwitnienie: od lipca do października

Opis: Roślina jednoroczna. Wysokość 40-60 cm o pojedynczych kwiatach w wielu kolorach.  Najczęściej spotykana w ogrodach dalia zmienna, będąca byliną, nie jest przydatna dla pszczół, bo ma kwiaty pełne, złożone z kwiatów języczkowatych. W naszej kolekcji jest natomiast dalia zmienna pojedyncza, która jest rośliną roczną i ma tylko jeden okółek kwiatów języczkowatych, a reszta to kwiaty rurkowate znajdujące się w centralnej strefie koszyczka, dostarczające pszczołom nektaru i pyłku

Uprawa: 

Wymagania
Najlepiej rosną na słonecznym stanowisku, żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymagają obfitego podlewania. Podczas intensywnego kwitnienia (zazwyczaj sierpień-wrzesień) należy im dostarczyć około 9 litrów wody co drugi dzień. Należy je dość obficie nawozić. Większość odmian wymaga w czasie kwitnienia podpór. Jeśli chcemy uzyskać większe kwiatostany, należy uszczyknąć boczne pączki, pozostawiając tylko jeden.
Rozmnażanie
Wysiew od lutego do kwietnia do skrzynek lub inspektu. Na miejsce stałe wysadzać w maju w rozstawie 40×50 cm w stanowisku słonecznym. Uprawa na rabatach i na kwiat cięty.

Linki z informacjami o tej roślinie:

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Dalia_zmienna