Dyptam jesionolistny / Dictamnus albus L.

dyptam jesionolistny 1

Inne nazwy: Krzew Mojżesza

dyptam jesionolistny 2

Wydajność miodowa: bardzo chętnie oblatywany przez pszczoły

Kwitnienie: od maja do lipca

Opis: gatunek rośliny należący do rodziny rutowatych. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest to bylina kłączowa, silnie aromatyczna. Łodyga zwykle pojedyncza, wysokości 50 – 120 cm. Kwiaty białoróżowe lub różowe z ciemniejszymi żyłkami, nieco grzbieciste, pięciokrotne. Roślina wydziela przez włoski gruczołowe dużo olejków eterycznych. W upalne i bezwietrzne dni po zbliżeniu płomienia olejki można zapalić powodując krótkotrwały, błękitny płomień, który nie niszczy rośliny. Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Uprawa: 
Wymaga gleby głęboko uprawionej, piaszczysto-próchniczej, wapiennej o niedużej wilgotności oraz stanowisk słonecznych. Sadzi się go grupami lub pomiędzy innymi krzewami ozdobnymi. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze do gruntu na rozsadnik. W następnym roku rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można także wysiewać w lutym–marcu do skrzynek pod osłonami (kiełkują nieregularnie po 30–40 dniach w temperaturze 18°C). Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10–12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu w rozstawie 40 x 50 cm.
Zakwita po 3–4 latach. Rośliny rosną wolno, ale są długowieczne (żyją do 20 lat), starszych egzemplarzy nie należy przesadzać (rośliny tego nie lubią).

Linki z informacjami o tej roślinie:

http://www.zielonyogrodek.pl/trujace/dyptam-jesionolistny

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyptam_jesionolistny

http://rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/byliny/dyptam-jesionolistny,5_128/

http://www.futuregardens.pl/dyptam-jesionolistny-albiflorus-krzew-mojzesza-dictamnus-albus-d-fraxinella.html