Lawenda wąskolistna / Lavendula angustifolia Mill.

lawenda wąskolistna 1

Inne nazwy: lawenda lekarska, lawenda wonna, bławatka, czyszczecz

lawenda wąskolistna 2

Wydajność miodowa: 250 kg/ha

Kwitnienie: od lipca do sierpnia

Opis: gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Roślina wieloletnia. Półkrzew o wysokości od 50 do 90 cm. Pędy wzniesione, w dolnej części zdrewniałe, górą zielone, pokryte srebrzystymi włoskami. Kwiaty zebrane w poprzerywany kwiatostan. Kwiaty zebrane w nibyokółkach, osadzone po 3 – 5 w pachwinach liści. Kolor purpurowoliliowy do fioletowego, u podgatunków i odmian uprawnych także biały i różowy. Kielich o barwie ciemnoszarej do ciemnopurpurowej, 5-działkowy.

Uprawa:  Lubi gleby przepuszczalne, łatwo ogrzewające się, dlatego przemysłowa uprawa jest rozwinięta na południu kraju. W surowe, bezśnieżne zimy przemarza, ale łatwo odbija, co jednak skutkuje zmniejszeniem plonu kwiatów.

W Polsce nie jest w pełni mrozoodporna i wymaga dobrego okrycia na zimę. Wymaga też słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej, ale żyznej gleby. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub sadzonki. Nasiona wysiewamy w kwietniu do skrzyneczek. Lekko przykrywamy piaskiem. Po około 6 tygodniach wzejdą i pozostawiamy je do wiosny następnego roku w zacisznym miejscu, odpowiednio przykrywając. Uszczykujemy celem rozkrzewienia. Wysadzamy na miejsce stałe jesienią.

Dla uzyskania zwartego pokroju i obfitego kwitnienia lawenda wymaga systematycznego przycinania. Formowanie rośliny należy zacząć tuż po posadzeniu. Rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę, dzięki czemu u podstawy wypuszczają liczne nowe pędy. Wiosną należy usunąć tylko chore pędy i delikatnie skrócić pozostałe formując pokrój rośliny. Istotne jest przycinanie roślin tuż po kwitnieniu. Przycinać należy młode pędy – starsze źle znoszą skracanie.

Linki z informacjami o tej roślinie:

http://ogrodnictwoaz.blogspot.com/2011/07/lawenda-waskolistna-ciekawym-akcentem-w.html

http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/sadzenie-roslin-przesadzanie-roslin/lawenda-uprawa-sadzenie-przycinanie-i-pielegnacja-lawendy,27_2057.html

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/322-lawenda-uprawa-ciecie-i-kompozycje

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lawenda_w%C4%85skolistna