Tą metodę stosujemy po pożytkach z sadów i rzepaku, gdy rodziny osiągnęły już stan dojrzałości biologicznej i wchodzą w nastrój rojowy :
1 – do pustego ula przenosimy , z rodziny utrzymującej się w nastroju rojowym, starą matkę i strząsamy do niego pszczoły z wszystkich plastrów. Gniazdo zestawiamy im z 4 plastrów z małym zapasem pokarmu i 2 ramek z węzą oraz dajemy podkarmiaczkę. Po powrocie lotnych pszczół do macierzaka, nowo utworzoną rodzinę, bez czerwiu stawiamy na wybranym dla niej miejscu.
2 – następnego dnia odkład podkarmiamy syropem 1 : 1 w ilości 2,5 litra, a pod wieczór stosujemy oprysk kwasem mlekowym, który powtarzamy po 6 dniach. Odkład pielęgnujemy poszerzając gniazdo w miarę potrzeby ramkami z węzą i podkarmiając.
3 – w macierzaku wykonujemy szczegółowy przegląd i niszczymy wszystkie mateczniki rojowe. W czwartym dniu od podzielenia rodziny, niszczymy mateczniki nowo założone – ratunkowe – pozostawiając jeden otwarty. W dziesiątym dniu znów usuwamy wszystkie mateczniki ratunkowe, podajemy matkę nieunasienioną lub matecznik na wygryzieniu. Macierzak niema już czerwiu otwartego.
4 – po 21 dniach od podziału , w macierzaku nie ma już czerwiu i odwirowujemy miód. Następnego dnia stosujemy oprysk kwasem mlekowym i zabieg ten powtarzamy przed zasklepieniem czerwiu od młodej matki.
Zarówno odkład jak i macierzak mamy uwolnione od samic Varroa destructor niemal w 100%.
BOGDAN PIEKARZ
Zapraszamy na forum dyskusyjne pszczelarzy: http://kolo-pszczelarzy.iq24.pl/