„POWITANIE WIOSNY W PASIECE” 2023

15 i 16 kwietnia 2023r członkowie naszego koła wzięli udział w corocznym szkoleniu pszczelarskim w Brzezinach.

Pierwszego dnia mieliśmy zaszczyt i przyjemność poznać prof. dr hab. Zbigniewa Lipińskiego.

Pan Profesor w sposób krótki i przystępny przedstawił zebranym plan walki
z warrozą, wskazał, które matki pszczele są najlepsze i co ma wpływ na ich jakość, przekazał ogrom wiedzy o rójkach. Wszystko powyższe przedstawione nam było w kontekście zachowań i psychiki pszczoły miodnej. Wykład okraszony był sporą dawką humoru i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wśród prelegentów mieliśmy przyjemność zapoznać się z dr Joanną Gałązką
z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

W ramach projektu Pomagamy Pszczołom Bez Lipy powstał Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy na rzecz owadów zapylających. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem i kodeksem, który obok cennych wskazówek jak uniknąć zatrucia pszczół zawiera całkiem ciekawą listę roślin miododajnych: https://psor.pl/wpcontent/uploads/dlm_uploads/2021/05/PSOR_Kodeks-dobrej-wspolpracy-rolnikow-i-pszczelarzy.pdf

Dzień drugi rozpoczął się uroczystą mszą świętą w intencji pszczelarzy, dobrej wiosny i udanego sezonu pasiecznego w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach.

Po mszy Dr n. wet. Anna Gajda wypełniła dzień rzetelnym skrótem chorób pszczelich, wskazała dostępne na rynku leki jednocześnie wskazując pszczelarzom najczęściej popełniane „grzechy główne” leczenia rodzin pszczelich.

Z uwagi na nadal panującego zgnilca amerykańskiego i niekończące się problemy ze zwalczaniem warrozy, wykład na początku sezonu pszczelarskiego okazał się dobrą, skondensowaną „przypominajką”. Pani Doktor apelowała do wszystkich pszczelarzy o wypełnienie ankiety COLOS – badanie strat rodzin pszczelich w sezonie 2022/2023.

https://www.bee-survey.com/index.php/166458?newtest=Y&lang=pl

Nasz kolega Mariusz już wypełnił! Jak powiedział: „Wypełniłem, wysłałem
i nawet nie bolało 🙂  ”

Podczas szkolenia jak zawsze zdobywaliśmy i odświeżaliśmy swoją wiedzę . Równie cennym jest to, że była to także okazja do miłych spotkań i nawiązania znajomości z pszczelarzami zrzeszonymi w związku. Spotkania te podczas przerw kawowych osłodzone były przepysznymi ciastami wykonanymi przez pszczelarki zrzeszone w WZP.

Warto wspomnieć również, że po raz pierwszy uruchomiona została wymiana nasion i roślin miododajnych. Inicjatorem giełdy jest Pan Wojciech Pruszkowski. Świetny pomysł! Mam nadzieję, że giełda się rozwinie i pszczelarze każdego roku będą wymieniać się swoimi roślinami.

Magdalena Kozłowska