RELACJA Z OBCHODÓW XX WOJEWÓDZKIEGO DNIA PSZCZELARZA – 21.08. 022 r. – RADOMSKO

21 sierpnia 2022r.członkowie naszego koła brali udział w XX Wojewódzkim Dniu Pszczelarza w Radomsku. To największe w naszym województwie święto pszczół i pszczelarzy obchodzone było w ramach Dożynek Województwa Łódzkiego. Po raz pierwszy od wielu lat wspólnie świętowały 3 największe organizacje w naszym województwie: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi , Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim i Regionalny Związek Pszczelarzy w Sieradzu.

W Parafii Św. Jadwigi Królowej odprawiona została uroczysta msza święta, którą uświetniła obecność pszczelarskich pocztów sztandarowych. Podczas ceremoniału dożynkowego przybyłym gościom przekazano chleb dożynkowy i miód z pasiek pszczelarzy województwa łódzkiego. Ulicami Radomska przeszedł korowód mieszkańców i samorządowców. W korowodzie w rytm muzyki orkiestry dętej prezentowali się : członkowie kół gospodyń wiejskich w strojach ludowych z własnych regionów wraz z przygotowanymi przepięknymi wieńcami dożynkowymi, które przyozdobione były symbolami pól, łąk , lasów i pasiek oraz pszczelarze wraz ze sztandarami. Świętowaniu nie było końca. Podczas uroczystości w Parku Solidarności odbyło się wręczenie pszczelarskich odznaczeń. Wśród odznaczanych pojawili się członkowie Naszego koła: Przemysław Drężek i Dariusz Gielnik, którzy odebrali brązowe odznaki PZP. Gratulujemy !!!
Po uroczystościach na pszczelarzy czekał smaczny poczęstunek.
Uczestnicy Dożynek brali udział w pikniku rodzinnym wraz ze strefą wystawienniczą, strefą rękodzieła, mleka, mięsa i oczywiście pszczelarską. Przybyli pszczelarze wystawiali miód, pyłek i pierzgę pozyskane we własnych pasiekach. W organizację strefy pszczelarskiej zaangażowali się pszczelarze z naszego koła : Tomasz Paszkowski i Magdalena Kozłowska. Pomogli w przeprowadzeniu konkursu na najlepszy miód XX Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza. Od godziny 16.30 rozpoczęły się koncerty znanych gwiazd estrady.

GORĄCE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich, którzy swoją obecnością reprezentowali Nasze koło. Szczególnie dziękujemy : Ewie Wolanowskiej, Ilonie Śmieszek Kowalskiej i Przemysławowi Drężkowi za godne reprezentowanie Sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2. Dzięki Waszej wytrwałości i determinacji nie byłoby to możliwe.

I ja tam z gośćmi byłam, miód i wino piłam,
A com widziała i słyszała, powyżej opisała.
Magdalena Kozłowska